"Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie" - słowa Stanisława Jachowicza wciąż motywują nas do poznawania historii, tradycji i kultury miejsca, w którym żyjemy.

Chcielibyśmy zainspirować Państwa do pogłębiania wraz z nami wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Planujemy cykliczne seminaria poświęcone zasłużonym postaciom ziemi radomskiej. Będziemy je organizować we współpracy z wybitnymi ekspertami, znawcami tematu i instytucjami kultury, których działalność stanowi gwarancję zdobycia najbardziej aktualnej i fachowej wiedzy.

Zachęcamy do poszerzania własnych horyzontów, by inspirować uczniów do zainteresowania najbliższym otoczeniem i ludźmi, którzy stanowią o wartości naszego regionu.

Planowany cykl seminariów otwierają spotkania przybliżające życie i twórczość Władysława Paciaka - niezwykłego artysty, malarza związanego z naszym regionem, który pochodził z małej miejscowości Potkanna w okolicach Przytyka i uznawany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy powojennych, jacy tworzyli na ziemi radomskiej. Był absolwentem Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Malował zarówno obrazy abstrakcyjne jak i sakralne. Stworzył cykle martyrologiczne "Majdanek", "Dziecko w obozie hitlerowskim" i "Wietnam walczy". I seminarium

Planowana tematyka spotkań:

  1. 28 lutego 2024 r. godz. 15.30 - projekcja filmu: "Ks. Władysław Paciak. Malarz tragicznej wizji świata"; spotkanie ze scenarzystką i reżyserką Elwirą Dzikowską (Sala Kameralna Resursy Obywatelskiej przy ul. Malczewskiego 16).
  2. 16 marca 2024 r. - wyjazd edukacyjny do Potkanny i Wrzosu – rodzinnych stron Władysława Paciaka, spotkanie z mieszkańcami miejscowości, którzy znali i pamiętają artystę (koszty wyjazdu ponoszą uczestnicy).
  3. 9 kwietnia 2024 r. - seminarium poświęcone twórczości artysty w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" przy ul. Kopernika 1. Spotkanie poprowadzi historyk sztuki, pracownik MCSW "Elektrownia" Mariusz Jończy. Będziemy mieli okazję zobaczyć rzadko eksponowane prace księdza Władysława Paciaka, których bogaty zbiór znajduje się w radomskim muzeum sztuki współczesnej
Zapisy (odrębne na każde spotkanie) poprzez formularz na stronie www.rodon.radom.pl/szkolenia

Partnerzy przedsięwzięcia: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

Szczegółowych informacji udzielają:
Dorota Michalska dorota.michalska@rodon.radom.pl

Agnieszka Rdzanek agnieszka.rdzanek@rodon.radom.pl

Ewa Wziątek ewa.wziatek@rodon.radom.pl