Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli organizuje wycieczkę edukacyjną do Krakowa "Helena Rubinstein. Pierwsza dama piękna", która odbędzie się 18 marca 2023 roku. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych nauczycieli.

Program:

  • 7.00 - wyjazd z Radomia z parkingu przy ul. Bernardyńskiej
  • 11.00 - 12.20 - Wystawa "Helena Rubinstein. Pierwsza dama piękna" - zwiedzanie z przewodnikiem, Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie,
  • 12.30 - 15.00 - "Kraków w czasach Heleny Rubinstein" - zwiedzanie krakowskiego Kazimierza z przewodnikiem,
  • 15.00 - 17.00 - "Na Szerokiej", przerwa na posiłek (we własnym zakresie),
  • 20.00 - powrót do Radomia
Zapisy do 5 marca 2023 roku poprzez formularz na stronie: www.rodon.radom.pl/szkolenia
Uczestnicy (max. 35 osób) pokrywają koszty przejazdu w kwocie 160,00 zł płatne przelewem do 12 marca 2023r. na konto RODoN: 80 1240 3259 1111 0010 3721 0325, w tytule przelewu należy wpisać: Kraków + imię i nazwisko uczestnika

Szczegółowych informacji udzielają doradcy metodyczni:
Agnieszka Rdzanek agnieszka.rdzanek@rodon.radom.pl
Ewa Wziątek ewa.wziatek@rodon.radom.pl

Spacer po Kazimierzu zaczynamy w Żydowskim Muzeum Galicja, z którego podejdziemy do Starej Synagogi, Oddziału Muzeum Krakowa. Wystawa stała tej placówki kreśli krajobraz tradycyjnego judaizmu poprzez artefakty związane z najważniejszymi świętami i obrzędami. Opowiemy Państwu o tych świętach oraz o sposobie w jaki je obchodzono dawniej oraz obchodzi się je dziś, a także wytłumaczymy jaką rolę pełni synagoga w poszczególnych społecznościach żydowskich na świecie.
Następnie przejdziemy ulicą Szeroką, mijając dom rodzinny Heleny Rubinstein, kolejne domy, dawne domy modlitwy, do synagogi ReMU. Będzie ona, ze względu na Szabat, zamknięta dla odwiedzających, ale opowiemy Państwu dlaczego jest to jedno z najważniejszych miejsc dla wielu społeczności żydowskich w Europie i na świecie.
Plan spaceru jest skonstruowany w taki sposób, by pokazać Państwu rodzącą się w "krakowskim" okresie Heleny Rubinstein, różnorodność społeczności żydowskich. Dlatego odwiedzimy miejsca związane ze świecką edukacją (Gimnazjum Hebrajskie im. Chaim Hilfsteina), opieką społeczną (Dom sierot żydowskich im. Roży Rockowej), nowymi prądami religijnymi (Synagoga Tempel) i ideowymi (redakcja Nowego Dziennika oraz boisko Makkabi Kraków). Wspomnimy o współczesności i kwestii niemalże rewolucyjnej zmiany, jaka się dokonała w ostatnich trzydziestu latach w żydowskim życiu Krakowa i Polski.