Szanowni Państwo,

jednym z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025 jest edukacja obywatelska, której ważnym komponentem jest budowanie poczucia europejskiej sprawczości. Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 2004 roku. Przez 20 lat wiele zmieniło się na w różnych obszarach naszego życia - możemy korzystać z ułatwień w podróżowaniu, studiowaniu czy podejmowaniu pracy w krajach UE.

W programach szkolnych skupiamy się najczęściej na informacjach dotyczących jedynie instytucjonalnego aspektu UE, pomijając lub jedynie sygnalizując jej wpływ na nasze codzienne życie. Aby móc w pełni korzystać z osiągnieć integracji europejskiej oraz uczestniczyć w kształtowaniu europejskiej wspólnoty potrzebne są wiedza, kompetencje i postawy, które możemy rozwinąć dzięki edukacji europejskiej. Sposobem na edukację europejską prowadzoną w sposób atrakcyjny i pobudzający do aktywności, są Szkolne Kluby Europejskie.

„Kluby Europejskie odgrywają ogromną rolę w zakresie informowania środowisk lokalnych o skutkach integracji europejskiej. Tysiące osób organizuje spontanicznie liczne spotkania, konkursy, wystawy, dni europejskie itp. Działalność Klubów będzie niezwykle cenna także w przyszłości – idea integracji europejskiej powinna być cały czas rozpowszechniana wśród obywateli, a młodzieży należy stworzyć możliwość zdobycia wiedzy i instrumentów pozwalających wykorzystać członkostwo w Unii Europejskiej. SKE są doskonałym miejscem gdzie można realizować powyższe cele, poznawać mechanizmy funkcjonowania demokracji i społeczeństwa obywatelskiego oraz miło spędzać wolny czas”?(Maja Selan, koordynatorka SKE w Polskiej Fundacji im. R.Schumana).

W latach 2001-2017 w Radomskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli działała sieć współpracy opiekunów SKE. Wielu członków sieci prowadziło kluby w radomskich gimnazjach. Na prośbę nauczycieli chcemy w bieżącym roku szkolnym wrócić do współpracy. W ramach sieci przygotujemy plan pracy SKE, wspólny projekt (odpowiadający etapowi edukacyjnemu) i zadbamy o integrację nauczycieli i uczniów.

Pierwsze spotkanie w ramach sieci współpracy organizowanej przez doradcę metodycznego RODoN p. Agnieszkę Rdzanek odbędzie się 20.09.2024r. o godz. 18.30.
Zapraszam do współpracy nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Rejestracja odbywa się drogą elektroniczną przez stronę www.rodon.radom.pl/sieci