Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli od lat współpracuje z Fundacją Legalna Kultura. Obecnie jest partnerem w realizacji projektu badawczo - edukacyjnego
"Badanie piractwa filmowego i świadomości młodzieży na temat prawa autorskiego z modułem edukacyjnym",
we współpracy i przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Projekt ten ma na celu zdiagnozowanie poziomu wiedzy na temat postaw i zachowań młodych odbiorców kultury filmowej w cyfrowej rzeczywistości, a następnie edukację umożliwiającą świadomy, legalny i bezpieczny odbiór tekstów kultury. Wpisuje się w aktualne kierunki polityki oświatowej państwa m.in. w zakresie bezpiecznego poruszania się w sieci.
Adresaci:
Uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych i młodzież szkół ponadpodstawowych (grupa badawcza: 2100 osób).
Cele i działania
Projekt obejmuje badania, których celem jest pozyskanie wiedzy na temat postaw i zachowań młodzieży, a także ich świadomości na temat piractwa filmowego i prawa autorskiego. W części dydaktycznej, dostosowanej do poziomu zdiagnozowanej wiedzy, uczniowie mają okazję zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi bezpiecznego korzystania z legalnych zasobów internetu oraz praw własności intelektualnej w sieci.
Program warsztatów:
Podstawą projektu są bezpłatne warsztaty edukacyjne prowadzone stacjonarnie przez specjalistów, w ramach których uczniowie mają szansę poznać podstawowe zasady korzystania z legalnych źródeł kultury. Wśród omawianych zagadnień znajdą się m.in.:
- Czym są legalne źródła, dlaczego warto z nich korzystać i jak je rozpoznać?
- Czy i co można pobierać i udostępniać w Internecie?
- Jakie są podstawowe regulacje prawa autorskiego?
- Na co pozwalają nam zasady dozwolonego użytku?
- Czym jest plagiat jawny, a czym ukryty?
- Czym jest cytat - jak prawidłowo korzystać z cytatów?
- Czy zawsze należy podawać źródło i autora?
- Czym są licencje Creative Commons i czym się różnią?
Testy i wyniki:
W ramach projektu przeprowadzane są dwa obowiązkowe testy: pre-test oraz post-test. Ich celem jest ocena wzrostu świadomości uczniów na temat prawa autorskiego.
Czas realizacji:
Projekt jest realizowany od kwietnia 2025 roku.
Dlaczego warto?
Fundacja Legalna Kultura jest organizacją pożytku publicznego, działa na rynku edukacyjnym od 13 lat i nie prowadzi działalności komercyjnej. Fundacja ma duże doświadczenie w podnoszeniu umiejętności uczniów i nauczycieli m.in. w zakresie praw własności intelektualnej i bezpieczeństwa cyfrowego, w procesie dydaktycznym.
Przygotowywane warsztaty dotarły już do wielu szkół na terenie całej Polski i są doskonałym sposobem na zdobycie wiedzy dotyczącej praw własności intelektualnej, niezbędnej do bezpiecznego i etycznego funkcjonowania w dzisiejszym cyfrowym świecie.
Włączenie uczniów z radomskich szkół do grona 2100 uczestników - m.in. z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Długosza i V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta - pozwala na zdobycie cennej wiedzy, która z pewnością będzie miała pozytywny wpływ na ich przyszłe funkcjonowanie w cyfrowym świecie. To wyjątkowa okazja do bezpłatnego zdobycia informacji i bezpośredniego kontaktu ze specjalistami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania.
Po finalizacji projektu badawczego Fundacja gotowa jest realizować szkolenia dotyczące praw własności intelektualnej dla kadry nauczycielskiej.